Zelenskiy: Rusya Noel’i Donbas’ta askerlerimizin ilerlemesini durdurmak için kullanmak istiyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 10, 2023 Yorum Yok

Zelenskiy, gece saatlerinde yayımladığı imajlı bildirisiyle halka seslenerek, Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeleri kıymetlendirdi.

Rusya’nın kararıyla, Ukrayna’da devam eden savaşta 36 saatlik bir ateşkesin uygulanması konusuna değinen Zelenskiy şu sözleri kullandı:

“Şimdi, Noel’i Donbas’taki adamlarımızın (askerler) ilerlemesini bir müddetliğine durdurmak ve teçhizat, cephane ve askere alınanları mevzilerimize yaklaştırmak için bir kılıf olarak kullanmak istiyorlar. Bu ne verecek? kayıp hesabındaki bir Öbür artış. Dünyadaki herkes, Kremlin’in savaşı yenilenmiş bir güçle sürdürmek için savaştaki bir mühleti nasıl kullandığını biliyor.”

Konuşmasının bir kısmında Rusça konuşan Zeleneskiy, Rusya’nın vatandaşlarına hitap ederek, geçen Yıl 15 Kasım ve 12 Aralık’ta Rus hükümetine bir “Barış Formülü” sunduklarını lakin Kremlin tarafından kabul edilmediğini kaydetti.

Ukrayna’daki savaşın sürdüğünü aktaran Zelenskiy, Rus askerlerin ülkesinde kaldığı sürece savaşın devam edeceğini kaydetti.

Rusya’nın yeni bir hamle hazırlığın içinde bulunduğunu sav eden Zelenskiy, şöyle devam etti:

“Rusya, Ukrayna’ya ve bütün Avrupa’ya karşı yeni bir atak dalgası hazırlıklarını sessizce gizleyemeyecektir. Saldırganın bu savaşta nasıl ve ne Vakit yeni bir tırmanışa hazırlandığını dünya detaylı olarak bilecek.”

– Takviyelerinden Dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini hatırlatan Zelenskiy, görüşmede ikili bağları, Karadeniz güvenliği ile global Besin güvenliği mevzuları ve Ukrayna’daki gelişmeleri ele aldıklarını söyledi.

Ülkesinin toprak bütünlüğünü desteklediği için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettar olduğunu aktaran Zelenskiy, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a devletimizin dayanağı ve toprak bütünlüğümüzün tekrar tesis edilmesi temelinde Ukrayna’nın ve bütün Avrupa’nın güvenliğinin dürüst bir biçimde yine tesisi gereksinimi için teşekkür ediyorum.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir