15 Mayıs tatil edildi, ek dersler ödenecek

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar May 12, 2023 Yorum Yok

15 Mayıs Pazartesi günü ek derslerin ödeneceğine dair “15 Mayıs Pazartesi Öğretmenlerin ek dersleri ödenecek mi?” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

Bilindiği üzere eğitim kurumları, 14 Mayıs 2023 Pazar günü Birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Devre Milletvekili genel Seçimlerinde asıl fonksiyonlarından farklı olarak seçmenlerin oy kullanmalarına İmkan verecek halde hazırlanmaktadır. Seçimlerin özelliği nedeniyle oyların sayım süreci akşam geç saatlerde bitmekte, bu durum da eğitim kurumlarının birebir gün içerisinde eğitim öğretime Amade hale getirilmesini engellemektedir. Bu nedenle Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumları, eğitim öğretime Amade hale getirilmeleri bakımından 15 Mayıs 2023 Pazartesi günü tatil edilmiştir.

Diğer taraftan, 25.08.2021 tarihli ve 31579 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan halk Vazifelilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Toplumsal Haklara Ait 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan 6. Devre Toplu Kontratın “Eğitim, Öğretim ve ilim Hizmet Koluna Ait Toplu Sözleşme” kısmının “Ders vazifesinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2’nci hususunda; “(1) ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki Amel günlerinde genel idari müsaadeli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin Çeşitli nedenlerle Sınıf yahut Okul bütünlüğünde müsaadeli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu müddetlerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde idare, hazırlık ve planlama misyonlarını yapmış sayılırlar.” kararına yer verilmiştir.

Bu karar doğrultusunda, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında vazife yapan yönetici ve öğretmenler, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Devre Milletvekili genel Seçimleri nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği 15 Mayıs 2023 Pazartesi günü üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde idare, hazırlık ve planlama misyonlarını yapmış sayılacaktır.

İşte o yazı;

Ahmet KANDEMİR

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir