64 yaşındaki Kamuran öğretmen, madalya ile Türkiye’ye döndü

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Ege Üniversitesi’nden mezun olup 41 Yıl Evvel vücut eğitimi öğretmenliği yapmaya başlayan Kamuran Sönmez, öğretmenliğin yanı Dizi atletizm hakemliği ve antrenörlük de yapıyor. Başarılı sportmenler yetiştirmek için çalışmalarını Aka bir özveriyle sürdüren Sönmez, Selanik’te 23-25 Eylül 2022’de düzenlenen 31’inci Balkan Masterler Şampiyonası’nda 80 metre engellide şampiyon oldu, cirit atmada ise ikincilik kürsüsüne çıktı.

Konak Çınarlı Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde vazife yapan Kamuran Sönmez, sistemli spor yaptığı için Fazla dinamik olduğunu lisana getirdi. Sönmez, “Öğrencilerimi spora alıştırmak, sağlıklı bir nesil yetiştirmek istiyorum. Haftada 4-5 Kez egzersiz yapıyorum.

Masterlar Atletizm Spor Kulübü’ne Üye oldum. Kulübüm ismine Balkan ve Türkiye şampiyonalarına katılıyorum. Öğrencilerime idol olmak, spor yapmalarını sağlamak, disiplinli olduklarını görmek, yeteneklerini değerlendirmelerine yol açmak; benim için Aka memnunluk. Bir öğrencimin yeteneğini keşfedip, yarışmacı yaptığımda başka bir Sevinç hissediyorum” dedi.

‘GEÇEN YILDAN DAHA DÜZGÜN BİR DERECE ALDIM’

Balkan Atletizm Masterlar Şampiyonası’nda 60-64 ıslak kategorisinde koşuya katıldığını anlatan Sönmez, “Engel koşmaya üniversite yıllarımda başlamıştım. Avrupa şampiyonasında seçme final oluyor. Daha Evvel İtalya’ya gitmiş, seçmeyi geçip finale kalmıştım.

Türk master atleti olarak 6’ncı olmuştum. Bu Yıl Balkanlarda ise 80 engelliyi 17 saniye 37 salisede koştum. Geçen yıldan daha güzel bir derece aldım. ıslak alıyorum. Buna Karşın daha âlâ bir derecede koşuyorsam; bundan daha Aka Sevinç yok” diye konuştu.

‘ÖĞRENCİLERİMLE BİRLİKTE KOŞUP Mani ATLIYORUZ’

Başarısının sırrı hakkında bilgi veren Sönmez, nizamlı hayat, uyku, sağlıklı yiyecekler ve tertipli sporun kendisini zinde tuttuğunu anlattı. Muvaffakiyetin çalışmayla geldiğini lisana getiren Sönmez, “Yeteneksiz de olsa bir Talebe çalışınca bir yerlere gelebilir. Bunun yaşla da bir ilgisi yok. Öğrencilerimle yarışıyorum, koşuyorum, onlara uzun atlamayı öğretiyorum. Birlikte koşup, Mani atlıyoruz. canlı bir Örnek olmak istiyorum. Sağlıklı, memnun, dinamik güzel beşerler olmaları için elimden geleni yapıyorum” sözlerini kullandı. Bundan sonraki gayesinin Avrupa’da birinci 3’e girmek olduğunu söyleyen Sönmez, 4 Yıl 65 ıslak kategorisinde koşmaya devam edeceğini söyledi.

‘DAHA UZUN YILLAR ÇALIŞMAK İSTİYORUM’

Mesleği bırakmak zorunda olmanın ıstırabını yaşadığını paylaşan Sönmez, “15 Şubat’ta emekli olacağımı düşündükçe sevinemiyorum. Daha uzun yıllar çalışmak istiyorum.

Mesleğimi, öğrencilerimi Fazla seviyorum. Benim için üzücü bir durum. çok hüzünleniyorum. Daha çalışmak isterdim fakat yasal sonlar bu kadar. Güzel olsun diyorum. Ancak spora devam edeceğim. Emekli olsam da uzun yıllar hem yarışmacı olarak hem sıhhat için bu işi sürdüreceğim” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir