Anayasa çalışması başladı

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

AK Parti’de başörtü düzenlemesini içeren Anayasa değişikliği için çalışmalara başlandı. Beyaz Parti’nin Anayasa heyeti dün birinci toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya, eşitlik Bakanı Bekir Bozdağ, Beyaz Parti Küme başkanvekilleri, TBMM Anayasa ve eşitlik Komitesi liderleri ile kimi Beyaz Parti genel reis yardımcıları ve birtakım bürokratlar katıldı.

10. HUSUS FORMÜLÜ

Toplantıda, 2008 yılında üniversitelerde başörtüsünü düzenleyen Anayasa teklifinin masaya yatırıldığı, bu çalışmanın kapsamının genişleyeceği öğrenildi. Başörtüsü düzenlemesini içeren Anayasa’nın 10’ncu hususunun yine düzenleneceği ya da ek bir unsur getirileceği belirtiliyor. Anayasa’nın 10’ncu unsurunun “Kamu ve her türlü alanda kıyafet hürdür. Rastgele bir tahdit ve sınırlama koyulamaz” formunda düzenleneceği Anlatım ediliyor.

KARI KOCA YÜKÜMLÜLÜĞÜNE VURGU

Cumhurbaşkanı Erdoğan Küme toplantısında ailenin korunmasına yönelik de iletiler vermişti. Anayasa’nın 41’inci hususundaki ailenin korunması kararının güçlendirilmesi, karı-koca yükümlülüğüne vurgu yapılarak eşcinsel evliliklerin de anayasal olarak önlenmesi planlanıyor. Öte yandan eşitlik Bakanı Bekir Bozdağ da Meclis’te yaptığı açıklamada, Anayasa çalışmalarına ait şu tabirleri kullandı: “Bugün biz bir hazırlık yaptık. Cumhurbaşkanı’mızın kümede yaptığı açıklamada çerçevesini çizdiği bir düzenlemeyi nasıl yapabiliriz? Bunu enine uzunluğuna tartıştık. çok Kıymetli görüşler de ortaya çıktı. Yakında metni Cumhurbaşkanı’mız kamuoyu ile paylaşacak. Takvimlendirme kısmı farklı lakin biz çalışmalarımızı pazartesiye kadar netleştirip Cumhurbaşkanı’mıza arz etmeyi planlıyoruz. Biz teklifimizi TBMM’de Beyaz Parti ve MHP olarak parlamentoya sunacağız. Şu anda çalışıyoruz Biricik husus de olabilir, birkaç unsur de olabilir. CHP’nin teklifi sorunu çözen bir Teklif değil. Bir mesleği icra etmeyen kamuda çalışan bayanların başörtülü çalışma hakkını garanti altına alıyor mu? Katiyetle almıyor. özel kesimdeki bayanlara yönelik bir teminat içeriyor mu? Onu da içermiyor. Daha berbatı yeni yasaklar koymaya yasal bir destek oluşturuyor.”

Nur Banu Aras

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir