Grip olan acile koştu: 100 bin vakada 2 ölüm görülüyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Havaların soğumaya başlaması ile Birlikte soğuk algınlığı ve grip üzere viral hastalıklar kapımızı yine çalmaya başladı. Kovid-19 salgını sırasında maske-mesafe kurallarının uygulanması nedeniyle geçtiğimiz yıllarda grip hadiselerinin neredeyse hiç yaşanmazken, bu Yıl tekrar hastalıklar ortaya çıktı. nihayet günlerde acil servis ve polikliniklere yapılan müracaatlarda en Fazla boğaz ağrısı ve kaşıntısından şikayet edildiğini belirten uzmanlar, hadiselerde yaşanan Önemli artışa dikkat çekiyor.

HASTA HİSSEDEN MASKE TAKSIN

Grip ve nezle üzere enfeksiyonların damlacık yoluyla bulaştığını hatırlatan Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Ahmet Uslu, kendini hasta hisseden şahısların hijyen kurallarına riayet ederek maske kullanmasının Değerli olduğunu vurguladı. Uslu, toplumsal uzaklığın korunması ve hasta iken diğer bireylerle temastan kaçınmanın hastalığın bulaşma ve yayılma suratını azaltacağını belirtti.

100 BİN HADİSEDE 2 MEVT GÖRÜLÜYOR

Yaklaşık 100 bin grip hadisesinde 2 vefatın görüldüğünü Anlatım eden Uslu, “Ölüm suratı sağlıklı erişkinlere nazaran, kalp hastalığı olanlarda 52 kat, akciğer hastalığı olanlarda 120 kat, kalp hastalığı ve diyabeti olan şahıslarda ise 241 kat artıyor. Yani sağlıklı beşerler Derhal derhal hiçbir komplikasyona Sebep olmadan güzelleşirken, hastaların yüzde 0.5-1 oranında ise hastane yatış gerekebiliyor. Çoğunlukta konut istirahati ve ateş düşürücü, ağrı kesici ilaçlarla sıkıntısız bir halde tedavi ediliyor. kimi ağır olaylarda antiviral dediğimiz ilaç tedavisi uygulanabiliyor” diye konuştu. Gripten korunmak için aşının da Kıymetli bir yol olduğunu anlatan Uslu, Özellikle kronik rahatsızlığı olan risk kümesindeki bireyler ve de 65 ıslak üstü bireylere rutin olarak aşı önerdiklerinin altını çizdi.

İKİSİNİ KARIŞTIRMAYIN

Nezle ve gribin iki farklı hastalık olduğunu kaydeden Uslu, “Nezle Sonbahar ve kış devrinde en sık karşılaştığımız farklı virüslerin neden olduğu epeyce hafif geçirilen, bulaşıcı bir üst teneffüs yolu hastalığı. Grip ise soğuk algınlığından farklı olarak Biricik bir virüs tarafından oluşuyor. İnfluenza virüsü dediğimiz bu virüs ailesinin 3 üyesi Mevcut ve bunlardan sırf iki kümesi insanlarda enfeksiyona Sebep oluyor. Grip olan insanların gündelik hayatı Olumsuz etkileniyor. Yüksek ateş, ileri seviyede halsizlik, yüksek ateş, yaygın Kas ve baş ağrıları ortaya çıkıyor” diye konuştu. Nezlenin 1 hafta içinde ilaç kullanılsa da kullanılmasa da resen geçtiğini kaydeden Uslu, “Boğaz ağrısı, boğazda yanma, burun akıntısı, burunda tıkanıklık, hapşırma, kuru öksürük, gözlerde sulanma ve yanma hissi, kulaklarda dolgunluk, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk görülebilir lakin gündelik ömrünü etkileyecek boyutta rahatsızlık vermeyecek formda görülüyor” sözlerini kullandı.

Aybike Erdoğan

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir