Meteoroloji’den kuvvetli yağış uyarısı – Haritalı

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

Meteoroloji genel Müdürlüğü tarafından yapılan nihayet değerlendirmelere nazaran: Ülkemiz genelinin kesimli yer yer Fazla bulutlu, Marmara’nın Güney ve doğusu, dahil Ege ve Muğla, Akdeniz, (Kayseri, Niğde ve Yozgat Vilayet merkezleri hariç) dahil Anadolu, batı ve Orta Karadeniz, şark Karadeniz Kenar vilayetlerinin İç ve yüksek kısımları ile Malatya’nın batı etraflarının sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların öğlen saatlerinde batı Akdenizin İç bölümleri ve Konya etrafları, Antalya’nın doğu, Muğla’nın Kenar bölümlerinde Güçlü olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey, İç ve batı bölümlerde mevsim normallerinin altında düşeceği, öteki yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor.

RÜZGAR: Ekseriyetle şimal ve kuzeybatı, yurdun Güney ve şark kısımlarında güneyli taraflardan hafif, Aralık Dizi orta kuvvette; Marmara ile şimal Ege kıyılarında şimal ve kuzeydoğu taraflardan Güçlü (40-80 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Öğlen saatlerinde Antalya’nın batısı(Korkuteli, Elmalı, Kumluca, Finike, Demre, Kaş ) ile Muğla’nın güneyinde(Seydikemer, Fethiye, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz) beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Lokal Güçlü olacağı iddia edildiğinden meydana gelmesi beklenen Birden sel, su baskını, yıldırım, Mahallî dolu yağışı ve yağış anında Güçlü rüzgar ve fırtına üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; yarın sabah saatlerinden sonra Isparta etrafları ile Konya’nın şimal ve batısı, Afyonkarahisar’ın doğusu (Dinar, Kızılören, Şuhut, Çay, Sultandağı, Emirdağ, Bolvadin), Burdur’un doğusu(Merkez, Ağlasun, Çeltikçi, Bucak) ve Antalya’nın doğusunda (Manavgat, Alanya, Gazipaşa, Akseki, İbradı, Gündoğmuş) beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Mahallî Güçlü olması beklendiğinden meydana gelmesi olası Birden sel, su baskını, yıldırım, Lokal dolu yağışı ve yağış anında Güçlü rüzgar ve fırtına üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara ile şimal Ege kıyılarında şimal ve kuzeydoğu taraflardan Güçlü (50-80 km/saat) esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir