‘Dönüşümü sizlerle birlikte yapalım ve yarısını biz karşılayalım’

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Nis 25, 2023 Yorum Yok

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Yarısı Bizden Kampanyası’nda vatandaşımıza diyoruz ki 26 Nisan ile 29 Mayıs tarihleri ortasında gelin e-Devlet üzerinden bize başvurun. Yerinde istekli dönüşümü sizlerle Birlikte yapalım ve yarısını biz karşılayalım.” dedi.

A Haber’de canlı yayında gündeme ait açıklamalar yapan Kurum, İstanbul’un en Aka meselesinin kentsel dönüşüm olduğunu belirtti.

Kurum, İstanbul’un zelzeleye Amade hale gelmesinin ulusal Emniyet sorunu olduğunu kaydetti.

85 milyon vatandaşa verdikleri vaatleri gerçekleştireceklerini Anlatım eden Kurum, “Yatırımcı itimat ister, istikrar ister. Siz 7 bireyle ülke yöneteceğim diye talip oluyorsunuz, ülkenin geleceğine dair bir projeniz yok, amacınız yok. Yedi şahıs bırakın ülke yönetmeyi, bakkalı yönetim edemezsiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

– “İstanbul’da 1,5 milyon riskli konutumuz var”

İstanbul’da alanda gördükleri en Kıymetli meselelerin başında sarsıntı, kentsel dönüşüm ve ulaşım sorununun geldiğini, 695 bini İstanbul’da olmak üzere Yekün 3,3 milyon konutu dönüştürdüklerini lisana getiren Kurum, şunları söyledi:

“İstanbul’da 1,5 milyon riskli konutumuz var. Bu riskli konutların dönüşümüne ait ‘Yüzyılın Dönüşümü’ diyeceğimiz, hakikaten İstanbul’un dirençli hale getirilmesi ismine Sayın Cumhurbaşkanı’mız milletimizle iki muştuyu paylaştı. Neydi o muştular? Birincisi, vatandaşımıza bu hususta, 1,5 milyonluk dönüşüme ait şöyle bir perspektif ortaya koyduk. Dedik ki İstanbul’daki sıkıntılara baktığınızda en Kıymetli meselelerden bir tanesi, trafik, otopark, yeşil alan, toplumsal donatı eksikliği, Okul eksikliği üzere. Bunları çözmek lazım. Bunları nasıl çözeceksiniz? İstanbul’a bir kere ek bir nüfus getirmeyeceğiz, 16 milyon İstanbul kâfi.”

İstanbul’daki dönüşümün yalnızca kendi içinde düşünülmediğini vurgulayan Kurum, bunu bütün Türkiye ve Marmara ile Bir arada düşünmek zorunda olduklarını anlattı.

Devletin “Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası”nı başlattığına dikkati çeken Kurum, şöyle devam etti:

“Yarısı bizden’ ne demek? Artık biz 100 metrekare 2+1’in maliyetine baktığımızda 1,5 milyon lira maliyet görüyoruz şu anki koşullarda. Yine 3+1, 120 metrekare… Bunun maliyeti de yaklaşık 1 milyon 800 bin lira. Ve diyoruz ki bu 1,5 milyon liralık maliyetin yarısını devletimiz karşılıyor. 750 bin lirasını da vatandaşımız tıpkı TOKİ’yle yaptığımız toplumsal konutlarda olduğu üzere, memur maaş artışına endeksli bir biçimdeki üzere, o artışları da hiçbir Vakit yansıtmadık, vatandaşımıza 10 yılda memur maaş artış kat sayısına endeksli bir halde ödeme imkanı getiriyoruz. Yüzde 10’unu peşin ödüyor. Kalan taksitlere baktığımızda kaç lira biliyor musunuz? Çabucak söyleyeceğim. 2+1 konutlarımız için 5 bin 625 liradan başlayan taksitle vatandaşımız mesken sahibi olacak. Bu inşaatları da TOKİ yapacak.”

“Yarısı Bizden Kampanyası’nda vatandaşımıza diyoruz ki 26 Nisan ile 29 Mayıs tarihleri ortasında gelin e-Devlet üzerinden bize başvurun. Yerinde istekli dönüşümü sizlerle Birlikte yapalım ve yarısını biz karşılayalım. Vatandaşımıza diyoruz ki sizin Fatih’te Sur içinde, neresiyse oradaki Bayındırlık hakları ve yapılaşma kaidelerine gideceğiz. Vatandaşımız başvuracak. Gideceğiz, inceleyeceğiz ve yerinde TOKİ’miz gelecek. Yarısını bizim karşıladığımız inşaatını TOKİ’mizin yaptığı, rastgele bir sorunda devletle muhatap olduğu bir dönüşüme gideceğiz, yerinde inceleyeceğiz ve vatandaşımıza orada çoğunluğun, üçte iki çoğunluğun sağlanması kaydıyla ki bu mülkiyet hakkı Anayasa’dan geliyor, yarısını devletimiz karşılayacak. Anayasa’da üçte iki çoğunluk istiyor. Anayasa iç düzenlemeleri inşallah 15 Mayıs sabahı hayata geçireceğiz. Burada da yapılması gereken düzenlemelerin hepsini inşallah bir bir uygulamaya geçirmek istiyoruz. diğer tarafta biz 100 bin rezerv, 200 bin de yerinde kampanyamızda diyelim ki müracaat Çok oldu. Bunda da kura çekeceğiz.”

Bakan Kurum, e-Devlet müracaatında rastgele bir fiyat de ödenmeyeceğini lisana getirerek, “Vatandaşımıza şu seçeneği de sunuyoruz: 0,79 oranla 1 milyon 250 bin liraya kadar kredi de istiyorsa kullanabilir yani tercih ediyorsa onu da yapabilir.” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir