Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘faizi düşürme’ mesajı

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kıymetli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Grand Ankara Hotel’de Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) 21. Olağan genel Konseyi’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Ülkemizin 81 vilayetinden gelen esnaf ve sanatkar odalarımızın temsilcileriyle federasyon yöneticilerine çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum. TESK 2 milyonu aşan Üye sayısıyla beşeri ve iktisadi hayatımızın Temel direklerinden biridir. Esnaf ve sanatkar, sokağımızın başında çayımızı yudumladığımız ocaktır. Bir tas çorbasını içtiğimiz bereketli dükkandır, sıcacık ekmeğimizi aldığımız fırındır, alışveriş yaptığımız manav, bakkal, kasaptır. Esnaf ve sanatkar dar günümüzde kapımızı çalan dostumuzdur.

FETÖ’cu alçakların şehit ettiği insanlarımız ortasında daha 15 yaşındaki körpe delikanlıların, bayanlarımızın, askerlerimizin yanı Dizi pek Fazla esnaf ve sanatkarımız da bulunuyordu. Birileri ATM’lere akın ederken, birileriyle darbecilerle anlaşıp tankların ortasından kaçarken benim su tesisatçısı, kunduracı, mobilyacı kardeşim gece boyunca tanklara, uçaklara Saha okudu.

Ahiliğin terbiyesini, ruhunu, adabını yaşatan esnaf ve sanatkarlarımızı canı gönülden kutlama ediyorum. Ahilik kültürüyle yetişmiş esnaf ve sanatkarlarımızın yokluğunu bizlere hissettirmesin diyorum. Bizler tarih boyunca pek Fazla badire atlatmış milletin mensuplarıyız. Bugünlere birilerinin ihsanıyla değil, akrebin kıskacında yoğurularak geldik. Bedel ödedik, zahmet çektik. Gerektiğinde şehitler verdik. Her seferinde karşılaştığımız problemlerin üstesinden alnımızın akıyla gelmeyi başardık. Onca hamle ve kalleşliğe Karşın başımız dik formda yaşıyorsa bunun sebebi milletimizin birliğine sahip çıkmasıdır.

Ülkemizin ekonomik ve toplumsal krizleri diğer devletlere nazaran en az ziyanla savuşturmasında ahiliğin Aka kıymeti vardır. Zimem defteri üzere kültürümüzde zati Mevcut olan hasletleri tekrar ortaya çıkararak kimsenin açta açıkta kalmasına müsaade vermedik. Devletimiz bu salgın periyodunda vatandaşını Biçare bırakmadı. Global ticaretin durma noktasına geldiği güç günlerde muhalefetin abuk subuk davetlerine Karşın milletimize bedel ödetecek kararlar almadık. Hiçbir vatandaşımıza nerede bu devlet dedirtmediğimiz üzere devlet olarak elimizi taşın altına koyduk. İş dünyamıza, ticaret erbabımıza sunduğumuz imkanlarla onların yükünü hafiflettik. Gelir kaybı ve kira dayanağının yanında 3-5 bin lira hibe takviyelerimiz esnaf ve sanatkarlarımızın para akışlarının korunmasına katkı sağladı. 4 ay müddetle verdiğimiz dayanaklarla piyasaya aktardığımız kaynak 4,6 milyar lira dolayındadır. 3-5 bin liralık hibelerle 4,3 milyar lira ödeme yaptık. Esnaf ve sanatkarların Mesken gelirlerini muhafaza maksadıyla Halkbank’tan kullandıkları kredi Geri ödemelerinin 2020-2021 yıllarına ilişkin 14 milyar liralık taksit fiyatını öteledik.

Kredi ve kefalete olan borçlarını yapılandırmalarını sağladık. Ticaret erbabımızın kamuya olan borçları için de yapılandırma getirdik. Yalın adapta vergilendirilen esnafın üstündeki gelir vergisi yükünü tümüyle kaldırdık.

Sizleri elektronik ticaretin risklerinden korurken yararlarından istifade etmenizi temin edecek adımlar attık. En nihayet düzenlemelerle esnaf kesitinin bu pazardan aldığı Pay da artıyor. Teklif Meclis’e geldiğinde methiyeler düzey muhalefet, kanun çıktıktan sonra iptali için düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürmesini sizlerin takdirine bırakıyorum.

Dostlarınızı yeterli tanıyın. Sizinle bu yolda yürüyen kardeşlerinizi uygun tanıyın. Hükümetin esnaf ve sanatkarlara sunduğu hizmetler yalnızca salgın periyoduyla sonlu değildir. Sizin problemlerinizi kendi sıkıntımız olarak gördük.

Geçtiğimiz 20 yılda esnaf ve sanatkarlar lehine yapılan düzenlemeler burada saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Yararlarını şahsen görüyorsunuz. Fakat burada Bellek tazeleme bahabından birkaçını paylaşmak istiyorum. Finansmana erişim badiresi vardı. kapital yetersizliği, teminat eksikliği nedeniyle esnaflar kredilerden gereğince faydalanamıyordu. Bankalarla cebelleşerek finansmana erişimdeki pürüzleri biz kaldırdık.

Az Evvel Palandöken bu kredinin 500 bine kadar çıkarılmasından bahsediyor. Şu anda Halkbank genel Müdürüm burada. Bunlar aşılamayacak şeyler değil. ancak bir şeyi yeterli kavramak lazım. O denli bir Cumhurbaşkanınız Mevcut ki, savaşım faizledir. En Aka düşmanım faizdir. Faizi 12’ye kadar düşürdük. Kafi mi, yetmez. Bunun daha da inmesi lazım. Şu anda Halkbank müdürü karşımda. Merkez bankamızla bunları konuştuk. Önümüzdeki PPK toplantılarında bunun daha da inmesinin gereğini telkin ediyorum. Tabi ortamızda nema siyasetini yüksek faizi savunanlar yok mu? Var. Buna başta muhalefet olmak üzere onlar da bunu savunuyor. lakin Cumhurbaşkanınız yüksek faizi savunmuyor, düşük faizi savunan siyaset güdüyor. İnşallah yılbaşından sonra enflasyonun düşük faizle ineceğine inanıyorum ve bunu savunuyorum.

Yatırım kredilerinde de ben diyorum ki, siz halk bankalarının kapısını aşındırın. özel dal bankaları ne yapar ne eder bilmem. halk bankalarına talimatım var, yatırımcıyı darda bırakmayacaksınız, dayanak vereceksiniz.

Palandöken gaz vermeye alışmıştır. devamlı gaz verir. halk bankalarına sesleniyorum, kolaylaştırıcı olacaksınız, zorlaştırıcı olmayacaksınız. Bu türlü bir kredi için başvuran esnaf olduğu Vakit onlara da imkanlarınız neye el veriyorsa bu takviyesi inşallah kredi konusunda sağlayacaksınız. Herhalde Ziraat, Vakıf bu dediklerimi duymuştur.

Yatırım kredilerinde Amel yeri ve taşıt alımlarında üst limiti 1 milyona çıkarmıştık. Yüzde 40 nema oranıyla Halkbank’tan finansmana erişen esnaf enflasyona Karşın yüzde 9,5 düzeyinde bir oranla buna ulaşabiliyor. Esnaf ve sanatkarlara sunduğumuz imkanlar ortasında sıfır faizli krediler de yer alıyor. Esnaflarımıza Halkbank’tan 234 milyar lira kaynak sağladık. Halkbank daha Evvel devletin ve finans dalının kaynakları yalnızca aşikâr kapital etraflarına akarken biz bu imkanları esnaf ve sanatkarlara sunduk.

Türkiye global iktisatla büsbütün bütünleşmiş bir ülkedir. Dünyada yaşanan krizlerin Türkiye’yi es geçmesi elbette düşünülemez. Global fırtınadan ister istemez biz de etkileniyoruz. Üretimdeki aksamaların yansımalarını artık Fazla daha net görebiliyoruz. bütün dünya nihayet 40-50 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla uğraş etmektedir. İngiltere’de Sterlin patladı. Nereden nereye geldi. Övünüyorlardı… ancak artık bugün aldığımız haberlerle patladılar. Bu problemlere bir de Rusya Ukrayna ortasındaki Cenk eklendi. Güç fiyatları astronomik fiyatlara çıkmış, Besin krizi ürkütücü boyutlara ulaşmıştır.

Avrupa kış mevsimini en az hasarla atlatmanın peşinde. AB ülkeleri bunun niyeti içinde. Türkiye’nin bu türlü bir sorunu Mevcut mı? Yok. Güç tasarrufu davetlerini sizler de yakından takip ediyorsunuz. Parlamentoda yorgan, battaniye dağıtıyorlar. Öyleyse gereğini de sizler en hoş halde yapacaksınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir