Sosyal konut dizginledi: Ev ve kira fiyatları düşüyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın açıkladığı toplumsal Hane projesi, kiralarda da Hane fiyatlarında da düşüş getirdi. İstanbul ve Ankara’da kira fiyatlarında düşüş yaşanırken, satılık konutlarda da sakinlik meydana geldi. Uzmanlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekim ayında 5 bin konutun temelinin atılacağını belirtmesinden sonra kira fiyatlarının daha da düşeceği görüşünde.

TALEP DURDU

İstanbul Emlak Komitecileri Odası Lideri Nizameddin Aşa, taleplerde sakinlik olduğunu, ilerleyen vakitlerde Hane satışlarında Aka düşüş beklediklerini söyledi. Aşa, piyasadaki taleplerin toplumsal Hane projesine kayacağını vurgulayarak “Sosyal Hane projesi piyasadaki talebi çekti. Hele de orta gelir kümesi için toplumsal Hane projenin gündeme gelmesi talebin daha da azalmasına neden olacak. Talep toplumsal Hane projesine kayacak. Her devinim toplumda bir ruhsal baskı oluşturuyor. Bu da fiyatların düşmesini sağlıyor. ‘Kıtlık faktörü’ dediğimiz, Özellikle müteahhit ve mal sahiplerinde Yargıç olan ‘bana muhtaçsınız, ben olmasam konut yok’ psikolojisi kırılmak üzere. Taleplerde yüzde 20 azalma var. Fiyatlara daha tam yansımadı” dedi.

Aşa, kiralarda da gerileme yaşanmaya başladığını, daha Evvel 7-8 bin TL olan meskenin şu Lahza 6 bin TL’ye kiraya verildiğini bildirdi.

ANKARA’DA YÜZDE 20’YE VARAN DÜŞÜŞLER

Ankara bütün Emlakçılar Uğraş Odası Lideri Hakan Akçam da konutta hem satılık hem de kiralık ilanlarda düşüş yaşandığına dikkat çekerek “Yüzde 10-15 oranında bir düşüş oldu. Şu Lahza için TOKİ’nin projesi Çabucak hayata geçmeyecek lakin bir algısı var, mal sahipleri tarafında gevşeme gerçekleşti fiyat manasında. Kimi bölgelerde yüzde 20 düşüşler oldu” diye konuştu.

Akçam, Hane satışlarında da durağanlık yaşandığını lisana getirerek şunları kaydetti: Satışlarda Fazla Misli bir iniş olmadı lakin nihayet 20 gündür, bir aydır ortalama yüzde 10’la yüzde 20 ortasında inişler meydana geldi. Önceden mal sahibiyle bir milyon TL’ye konuştuğumuz konutu şu Lahza 800-850 bin TL’ye konuşabiliyoruz.

KONUT ALMAK İÇİN YETERLİ ZAMAN

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, cumhuriyet tarihinin en Aka Toplumsal Hane Projesi’ni ise şöyle kıymetlendirdi: “Konut piyasası durdu. Fiyatlar sabitlendi, Geri geldi, hatta biraz daha Geri geliyor. Konut almak için düzgün bir vakit. Açıkçası piyasayı yönlendiriyoruz şu anda. Toplumsal Hane projesinde fiyatları açıklayınca hepsi durdu. Firmalar alıcı çekebilmek için ister istemez fiyatı Geri çekecek, vadeyi uzatacak.”

Ferhat Ekinci

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir