Depremzede öğretmen çift, öğrencileri sınava hazırlayarak acılarını azaltıyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Mar 13, 2023 Yorum Yok

Gümüş çiftinin Samandağ’daki Fazla sayıda yakını, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündekiler ile 20 Şubat’ta Defne merkezli 6,4 büyüklüğündeki sarsıntılarda ömrünü yitirdi.

Depremlerin akabinde Mersin’e giden Muallim çift, 8’inci sınıfta olan ve imtihanlara hazırlanan öğrencilerini yalnız bırakmamak için ilçeye dönme kararı aldı.

Öğrencilerine ders vermek için konteyner isteyen Gümüş çiftinin bu talebi, hayırseverler tarafından karşılandı. Öğretmen çift, Sınıf üzere dizayn edilen konteynerde öğrencilerini Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihana hazırlıyor.

– “Konteyneri her şeyi düşünerek göndermişler, tahtasına, kalemine kadar”

Ercüment Gümüş, AA muhabirine, Samandağ Şaban Kahil Sürmeli Ortaokulunda fen bilimleri öğretmeni olarak vazife yaptığını anlattı.

Önceleri konteynerde 20 civarında olan Talebe sayısının 80’i aştığını belirten Gümüş, “Çocukları bu ortamdan uzaklaştırmaya, biraz daha motive etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Gümüş, ders anlatırken üniversite öğrencileri ile şimdi atanmamış öğretmenlerin de kendilerine dayanak verdiğini lisana getirdi.

“Bu öğrencilerimiz de bizim çocuklarımız. Onları en âlâ formda hazırlamaya çalışıyoruz zira imtihanları Mevcut yani bir gerçek var, hayat devam ediyor. Öğrencilerimizin sayısı arttıkça konteyner muhtaçlığımız oluyor. Sağ olsun hayırseverler Yeniden konteyner satın almış, kısa vakitte geleceği söyleniyor. Onun da içini bir Özel Okul sponsor olarak döşeyecek. Şayet o konteyner de gelirse daha Fazla öğrenciye Yardımcı olacağız. Konteyneri her şeyi düşünerek göndermişler, tahtasına, kalemine kadar. Hakikaten bir Sınıf ortamı yarattık. Öğrenciler de kendi içinde kaynaştılar yani sarsıntının Üzüntü yüzünü biraz unutturduk öğrencilere.”

Gümüş, hayırseverlerin Yardımcı kaynak takviyesinde de bulunduğunu anlattı.

– “Küllerimizden yine doğuyoruz”

İngilizce öğretmeni Hicran Gümüş de yaklaşık bir hafta Mersin’de kaldıktan sonra Samandağ’a döndüklerini söyledi.

Gümüş, çocukların ders konusunda mağdur olmaması için harekete geçtiklerini belirterek, “Eşimle istekli olarak burada derse girip onları geleceğe hazırlıyoruz. Küllerimizden yine doğuyoruz daha doğrusu. Talep o kadar Fazla ki neredeyse sayımız 100 öğrenciye ulaşacak.” sözlerini kullandı.

Hayırseverlerin kendilerini yalnız bırakmadığını anlatan Gümüş, “Depremde biz de yakınlarımızı, komşularımızı, sevdiklerimizi kaybettik. çok eksildik, bölündük, parçalandık. Bir öğrencinin hayatına dokunmak bile bizim için Fazla Değerli bir şey. Biz onların hayatlarına da dokunacağız. İleride onlar da oburlarının hayatlarına dokunacaklar.” diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir