Okullarda arma vurgunu!

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Yeni eğitim-öğretim yılı yaklaşık 1 ay Evvel açıldı. Devlet, ders kitaplarının yanı Dizi milyonlarca yardımcı kitabı öğrencilere dağıtarak aile bütçesindeki yükü hafifletmek istedi. Lakin birçok okuldan Yardımcı kitap talep edildiğine dair şikayetler geldi. “Devlet Tüm kitapları fiyatsız verdi” diye sevinen ailelerin memnunluğu da kursaklarında kaldı. Tam Yardımcı kitap şoku atlatılmışken bu defa da ‘kılık-kıyafet’le ilgili isyanlar patlak verdi.

2012 yılında birinci ve ortaokullara kıyafet özgürlüğü getirilmişti. Öğrenciler muhakkak kuralları taşıyan, Okul armalı kıyafetleriyle eğitim-öğretimine devam edecekti. Lakin uygulamada ağır halde aksaklık yaşanıyor. Bazı Okul idareleri, Yardımcı kitaplarda olduğu üzere kıyafet için de baskı uyguluyor. İsmi konulmasa da ‘forma’ almak zorunda kalan velilerin aile bütçesi deliniyor. aniden Çok çocuk okutan ailelerin durumu ise Fazla daha vahim…

Bize ulaşan birçok şikayete nazaran yaşanan tablo şu halde:

Türkiye’de okullarda kıyafet hürlüğü var… Fakat bu özgürlük kağıt üzerinde kalıyor. Birçok okul, öğrencileri hala Biricik tip kıyafete hapsetmenin hesabını yapıyor. Şüphesiz bu uygulama birçok maddi istismarın da yolunu açıyor. İstanbul’daki kimi Okul yönetimleri, sıcak havalar için Biricik renk armalı tişört, Sonbahar ve kış ayları için de Yine Biricik renk armalı polar ya da süveteri Koşul koşuyor…

Ancak belirtilen bu kıyafetlere ulaşmak veliler için o kadar kolay değil.

Açıkça ismi konulmasa da ‘forma’ yerine geçen bu kıyafetler yalnızca müdür ve Okul aile birliklerinin Özel olarak anlaştığı noktalarda satışa sunuluyor.

Piyasadan yaklaşık 50 liraya alınabilen tişört, arma eklendikten sonra bu Özel noktalarda ortalama 200-250 TL ortasında satılıyor.

birdenbire Çok çocuk okutan veliler, yalnızca Biricik tişört bile alsa aile bütçesi ağır hasar görüyor. Biricik tişört haftanın beş günü okula giden bir Talebe için elbette kâfi değil. Veliler, yedek bir tişört alamadıkları için Çabucak her gün çocuklarının kıyafetini yıkayıp kurutup sonraki gün pak bir formda giydirmek zorunda kalıyor.

Sonbaharla Bir arada havalar serinleyince Okul yönetimleri bu sefer tişört yerine polar ve süveteri Kural tuttu. Polar fiyatı tişörtten Fazla daha kıymetli. Hatta kimi yönetimler, sabah dersten Evvel Okul girişinde kılık kıyafet denetimi yapılacağını, armalı poları olmayanların konutlarına gönderileceğini söyleyerek çocukları tehdit etmeye başladı.

Bu tablo maliyet sebebiyle kıyafeti alamayan velileri güç duruma sokarken, çocukların da eğitim-öğretim hakkını ellerinden alıyor…

NAKIŞÇILAR 5 TL’YE DİKİYOR

“BU RANTIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

Eğitimciler “Serbest kıyafet değişikliğiyle eşitsizliğin ortadan kaldırılması hedefleniyordu. çok cüzi bir fiyatla öğrencilerin Okul kıyafetlerini alması düşünülüyordu. ancak maalesef olaylar Fazla farklı bir noktaya gidiyor. Arma demek, fiyatın beşe katlanması demek… Bu rantın önüne geçilmeli” dedi.

MAHMUT ÖZAY

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir