PAÜ yönetimi akademik kadro ilanlarında sınıfta kaldı

Tercih Rehberleri Kas 09, 2022 Yorum Yok

2022 yılı Mart ayında YÖK’ün, üniversite akademik işçisini takım konusunda rahatlatacak bir karar aldığını, YÖK Lideri Erol Özvar’ın, 30. Yıl aktiflikleri münasebetiyle PAÜ’yü ziyareti esnasında yaptığı konuşmada, “Mart 2022’de YÖK olarak bir karar aldık, üniversitenin bünyesinde takım bekleyen öğretim üyeleri için ilan edilecek takımları, bu Yıl için ihdas edilen 6000 normun dışında tuttuk. Bu durum takım bekleyen akademisyenleri ve üniversite idarelerini mutlu etti” dediğini hatırlatan Baysal, “Fakat Pamukkale Üniversitesi idaresi bu fırsatı ya kasıtlı olarak veya beceremediği için maalesef kaçırmak üzere! Öbür üniversiteler, bünyesinde çalışıp da Dr. öğretim üyeliği, doçentlik ve profesörlük bekleyen akademisyenleri için yüzlerce takım ilanına çıkarken, PAÜ’de ‘dostlar alışverişte görsün’ kabilinden Fazla az sayıda ilana çıkılıyor. PAÜ’de 8 yıldır Dr. Öğr üyesi takımı bekleyen, 2-3 yıldır doçentlik takımı ve profesörlük takımı bekleyen akademisyenler varken ve YÖK kararı da ortadayken, 5-10 takım ilanını nasıl izah edeceğiz. Ya şahsî hesaplarla taammüden hak edenlere takımları verilmiyor ya da ortada bir Yönetim beceriksizliği var” tabirlerini kullandı.

Baysal, rektöre, ‘neden Fazla az sayıda akademik takım ilanına çıkıldığını sorduklarında, ‘PAÜ’nün 1992’de kurulduğu, o Devre belirlenen akademik takım kotasının dolduğu, bu sebeple Fazla az sayıda takım ilan edebildikleri’ karşılığının verildiğini belirterek, “Birçok üniversitenin, PAÜ’den Fazla daha Evvel kurulduğu halde YÖK Liderinin bahsettiği fırsatı kendi üniversiteleri için, bünyelerinde takım bekleyen akademisyenler için Fazla düzgün değerlendirdiğini görüyoruz. örneğin temelleri 1926’da atılan Gazi Üniversitesi’nin Biricik seferde 233 ilana çıktığını, 1975’te kurulan Selçuk Üniversitesi’nin Biricik seferde 80-100 ilana çıktığını, 1970’te kurulan Sakarya Üniversitesi’nin Biricik seferde 110 ilana çıktığını, 1975’te kurulan Uludağ Üniversitesi’nin Biricik seferde 78 ilana çıktığını görebiliyoruz. Demek ki Sebep kotanın dolması değilmiş! O denli olsa bile PAÜ idaresinin, YÖK’le görüşerek Şayet varsa kota sorunu, şimdiye kadar çözmesi Gerekli değil miydi? Becerilemiyorsa bu işi yapan Selçuk Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi üzere üniversitelere bir sene içerisinde yüzlerce ilana nasıl çıkabildikleri sorulsun” formunda konuştu.

Mehmet Baysal, kelamlarını şöyle tamamladı: “Pamukkale Üniversitesi’nin 30. yılını kutladığı bu yılda kendi bünyesindeki akademisyenler için Değerli olan takım fırsatını kaçırması hiç yakışmıyor. Ufak hesaplar ve şahsî ihtiraslar bir kenara bırakılmalı; çalışma barışını zedeleyen, PAÜ’nün değerli akademisyenlerini kaybetmesine Sebep olan akademik takım sorunu hemen çözülmeli, takım bekleyen Tüm akademisyenlerin takımlarının verilmesi için Gerekli çalışmalar yapılarak 2022 yılı içinde beklentileri karşılayan ilan ya da ilanlara çıkılmalıdır. karşıt halde Pamukkale Üniversitesi için şimendifer kaçtı-kaçıyor. Sorunun takipçisi olacağımızın bilinmesini isterim.”/p

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir