Sağlık Bakanlığı’na 42 bin 500 atama

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM genel Şurası’nda görüşülen sıhhat Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçeleri üzerinde Laf aldı.

Bakan Koca, sıhhat Bakanlığı’na işçi alımıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Alımını duyuru ettiğimiz 85 bin sıhhat çalışanın 42 bin 500’ünün atamasını artık yapıyoruz. diğer yarısını peşinden Çabucak alacağız. Yeni çalışanın 32 bini polikliniklerimizde hizmet verecek olan tıbbi sekreterlerden oluşuyor. Bu sayede doktorlarımızın Amel yükünü azaltıp verimliliğini artırmayı hedefliyoruz. Ayrıyeten Tabip istihdamında zorlanılan yerler için ihdas edilen 27 bin kontratlı doktorla yılbaşından itibaren mukaveleler yapılacak.”

‘İlaç eksikliği meselesini en kısa müddette çözeceğiz’

İlaç tedariğindeki tez edilen eksiklerle ilgili de konuşan Koca şunları söyledi:

“Piyasada eksikliği hissedilen ilaçlar olduğunu inkar etmek üzere bir niyetim yok. Lakin gerek ilaç etken hususlarının tedariki ile ilgili global arz sorunu gerekse kur farkı kaynaklı fiyatlama sorunu var. Bir Öbür Sorun da kur güncellemesinin dönemsel olarak yılda bir Defa şubat ayında gerçekleşmesidir. Bu tarih yaklaştıkça üretim ve stok sıkıntıları baş göstermektedir. Sorunun farkındayız ve tahlilimiz var. Müsterih olunuz. Hastalarımızı biilaç bırakmayız. Sorunu en kısa müddette çözeceğiz. İlaç soran bulacak, Sıkıntı arayan bulamayacak. Yarını kaçırmak istemiyorsak üretime, teknolojiye, bilgiye değer vermeliyiz.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir