Sosyal konuta başvuruda son hafta

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 10, 2022 Yorum Yok

Toplu Hane Yönetimi’nin (TOKİ) toplumsal Hane müracaatında nihayet haftaya girildi. 13 Eylül’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ayrıntılarını paylaşmasıyla başlayan Hane müracaatları, 31 Ekim’de sona erecek. Cumhuriyet tarihinin en Aka toplumsal Hane atağı olan 500 bin konutun 250 bini iki Yıl içerisinde tamamlanacak. Vatandaşın Aka ilgisiyle karşılayan toplumsal konuta şimdiye kadar 7,5 milyon şahıs başvurdu. Bir hafta daha devam edecek müracaatlarda sayının 8 milyonu aşması bekleniyor.

SMS İLE İPTAL BİLGİSİ VERİLİYOR

Başvuruda bulunanlardan 4,8 milyon kişinin Gerekli kuralları yerine getirdiği belirlendi.

Tapu ve gelir kayıtlarını gösteren sistem üzerinden denetleyen Toplu Hane Yönetimi (TOKİ), müracaatta bulunan vatandaşların kuralları yerine getirip getirmediğini sistemden denetliyor. Şimdiye kadar yapılan kontrollerde kaideleri uymadığı için 2,7 milyon kişinin başvurusu geçersiz sayıldı. Kaideleri karşılamadığı için elenen ve kuraya iç edilmeyecek müracaat sahiplerine SMS ile bilgi veriliyor.

BUNDAN SONRAKİ ETAP KURA HAZIRLIĞI

81 vilayette inşa edilecek 500 bin toplumsal konutun 250 bini iki yılda tamamlanacak. Beş yılda ise tamamı bitirilerek hak sahiplerine teslim edilecek konutlar, Türkiye’nin yıllık 800 bin Hane muhtaçlığının Değerli bir kısmını karşılayarak piyasayı rahatlatması bekleniyor. Bir milyon yerin 250 bini ve 50 bin Amel yerinin ise birinci 10 bininin iki Yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor. İki yılda tamamlanması hedeflenen toplumsal Hane ve Amel yeri ile tahsis edilecek toplumsal Hane yeri kuraları bu Yıl başlayacak ve önümüzdeki yılın birinci üç ayında tamamlanacak.

Arsa müracaatları 464 bini buldu

“İlk Meskenim Birinci İş Yerim” atılımının Değerli bir yanını ise arsa ve Amel yeri oluşturuyor. ‘İlk Meskenim Arsa’ ve ‘İlk İş Yerim’ kampanyasına müracaatlar, 10 Ekim tarihinde başladı ve 7 Kasım tarihine kadar devam edecek. Yaklaşık iki haftada konut yerine 464 bin kişi, Amel yeri için ise 41 bin kişinin başvurduğu öğrenildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir