Tekirdağ’daki tren kazası davasının 11. duruşmasında sanıkların yargılanmasına devam edildi

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği ve 340 kişinin yaralandığı şimendifer kazasına ait haklarında halk davası açılan 13 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesince Kamu Eğitim Merkezi Salonu’nda görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklar Çerkezköy Yol Bakım ve tamirat Şefi Özkan Polat, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım, Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Sınır Bakım tamir memuru Celaleddin Çabuk, TCDD Üst Yapıdan Mesul 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Levent Kaytan, Altyapıdan Mesul 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras, yol kontrolörü Burhan Ortancıl, mühendisler Tevfik Baran Lider, Deniz Parlak ve Kubilay Diğere, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar ile tarafların avukatları katıldı.

Bakım Servis Alanlarından Mesul Müdür Yardımcısı Levent Meriçli ve TCDD 1. Bölge Müdürü olarak vazife yapan Nihat Aslan mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Duruşmaya Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılacağını bildiren TCDD 1. Bölge Müdürlüğünde Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu’nun, temas yapacağı Küçükçekmece Adliyesine gitmediği belirlendi.

Duruşma, yoklama yapılmasının akabinde, iddianamenin okunmasıyla başladı.

Altyapıdan Mesul 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Aras, savunmasında üzerine atılı kabahatleri kabul etmedi.

Aras, mevzuata bağlı olarak vazife yaptığını Anlatım ederek, “Benim yağmur yahut tabiat olaylarını takip etmek üzere bir vazifem yok. Kaza olduğu gün yağmurdan Dolayı bir Sorun yaşandığı bize iletilmedi. Bize hava durumu ile ilgili rastgele bir bilgi gelmiyordu lakin kazadan sonra hava durumu ile ilgili bilgi akışı olmaya başladı. Kazanın olduğu yerde bana bir Sıkıntı iletilmediği sürece orada bir çalışma yapmamız Mümkün değildi. Bize orasıyla ilgili bir Sıkıntı iletilmedi.” dedi.

Yol kontrolörü Ortancıl da bakım vazifesini muhakkak müddetlerde yaptığını belirtti.

Kendi başına devinim etme yetkisinin olmadığını aktaran Ortancıl, “Zamanı gelmediği için kaza öncesi rastgele bir denetime gitmedim. Kendi başıma nazaran devinim etmek üzere bir yetkim yok. Çok sıcak, çok yağmur ve kar yağışı sonrası bakımların nasıl yapılacağı mevzuatta muhakkaktır. Benim bu bahiste yetkim yok.” diye konuştu.

Mühendis Şef de üzerine atılı olan kabahat isnadının, misyon yetkisi dışında olduğunu savundu.

Mühendis Parlak ise davaya husus olan suçlamaların kendi vazife alanları dışında olduğunu ileri sürdü.

TCDD Üst Yapıdan Mesul 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Kaytan ve mühendis Obura da üzerlerine atılı cürümleri reddetti.

Diğer sanıklar Polat, Yıldırım, Kurt ve tez da öbür duruşmalardaki savunmalarına katıldıklarını söyledi.

Mahkeme heyeti, duruşmaya katılmayan Mümin Karasu hakkında yakalama, yargılanmaya yeni iç olan TCDD 1. Bölge Müdürü olarak misyon yapan Nihat Aslan, Bakım Servis Alanlarından Mesul Müdür Yardımcısı Levent Meriçli, Üst Yapıdan Mesul 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Levent Kaytan, Altyapıdan Mesul 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras, yol kontrolörü Burhan Ortancıl, mühendisler Tevfik Baran Başkan, Deniz Parlak ve Kubilay Başkaya’ya, Yurt dışına çıkış yasağıyla isimli Denetim önlemi uygulanmasına karar verdi.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığına, soruşturma açılmasında görevlendirilen uzmanlar hakkında yürüttüğü evrak akıbetinin ve nihayet yapılan işlerin ne olduğunun sorulması için müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 11 Ocak 2023 tarihine erteledi.

Öte yandan, duruşma öncesi Bulvar Yolu Santral Işıklar mevkisinde toplanan küme, ellerindeki dövizlerle slogan atarak, Çorlu Kamu Eğitim Merkezi önüne geldi.

Kazada oğlunu ve kocasını kaybeden Dize Öz, duruşma öncesi yaptığı açıklamada, ailelerle eşitlik aramaya devam edeceklerini kaydetti.

Öz, davaya 9 yeni sanığın eklenmesiyle aileler için davanın yine başladığını vurguladı.

– şimendifer kazası

Uzunköprü-İstanbul seferini yapan yolcu treninin 8 Temmuz 2018’de Çorlu yakınlarında vagonlarından kimilerinin devrilmesi sonucu 25 şahıs hayatını yitirmiş, 340 şahıs yaralanmıştı.

İddianamede “kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu” bulundukları gerekçesiyle sanıklar Turgut Kurt, Özkan Polat, Çetin Yıldırım ve Celaleddin Çabuk’un “taksirle vefata ve yaralanmaya neden olmak” hatasından 2 yıldan 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istenmişti.

9 Eylül’de de Çorlu’da meydana gelen şimendifer kazası kapsamında Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığınca alınan uzman raporları ve kıymetlendirme sonucunda soruşmanın genişletilmesine karar verilmiş, bu kapsamda “taksirle apansız Çok kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olmak” cürmünden Hadise tarihinde TCDD 1. Bölge Müdürü olarak misyon yapan Nihat Aslan, Bakım Servis Alanlarından Mesul Müdür Yardımcısı Levent Meriçli, Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu, Üst Yapıdan Mesul 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Levent Kaytan, Altyapıdan Mesul 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras, yol kontrolörü Burhan Ortancıl, mühendisler Tevfik Baran Lider, Deniz Parlak ve Kubilay Diğere hakkında Çorlu Ağır Ceza Mahkemesinde halk davası açılmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir