Vali kantin denetiminde tostun fiyatını yüksek peynir dilimlerini de ince buldu

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Dağlı, beraberindeki takımla, yeni eğitim öğretim periyodunda birinci kontrolü Atakum Anadolu Lisesinin kantininde gerçekleştirdi.

Denetim sırasında, tost ekmeklerinin içine konulan kaşar peyniri dilemlerini ince bulan Dağlı, kantini işletenlere, “Sen kendi çocuklarına bunu yedirir misin?” diye sordu.

Öğrencilerin sağlıklı ve doyurucu besinler yiyebilmesi gerektiğini Anlatım eden Vali Dağlı, kaşar peynirinin daha kalın dilimlenmesini isteyerek fiyatların da makul düzeylerde olması gerektiğini vurguladı.

Denetim sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Dağlı, öğrencilerin sağlıklı besine ulaşması için Vilayet genelinde kontrollerin başladığını söyledi.

Denetimlerin 10 takımla Vilayet merkezinde sürdüğünü vurgulayan Dağlı, “İlçelerimizin tamamında da tıpkı kontroller devam edecek. Okul besini manasında satılan bütün besinlere bakılıyor. Okullarımızın kantinlerinde her eserin satılmaması gerekiyor, buna bakılıyor. Satılan eserler hijyene Müsait mu, sağlıklı mı? Buna bakılıyor.” dedi.

– Kontroller habersiz yapılıyor

Kantinlerde fiyatların da denetlendiğini lisana getiren Vali Dağlı, şunları kaydetti:

“Fiyatları afaki mi yoksa makul, mantıklı fiyatlar mı? Bunların tamamına bakıyoruz ve 10 takım oluşturduk. ulusal Eğitim Müdürümüzün başkanlığında sıhhat Müdürlüğümüz, tarım Müdürlüğü ve Ticaret Müdürlüğümüzden 10 takımımız bugün prestijiyle çalışmalara başladılar. Her Lahza her okulda olabilirler. Zira bu habersiz bir kontrol. İlçelerimizde de bu kontroller devam edecek. Çocuklarımızın sıhhati her şeyin üzerinde. Hem sıhhati, hem de makul fiyattan besine, Okul kantinlerinde satılan eserlere ulaşması bizim için kıymetli. Bu manada bugün bu çalışmaya başladık.”

Veli ve öğrencilerin fahiş fiyatlar konusunda şikayette bulunabileceklerini de hatırlatan Dağlı, “Kendi çocuğumuza yedirmediğimiz gerek gramaj olarak gerek hijyen olarak hiçbir şeyi okullardaki çocuklarımıza yedirmeyeceğiz ve bunu kantincilerimize dikte edeceğiz. Bunu Özellikle belirtmek istiyorum. bütün kontroller habersiz bir halde devam edecek.” diye konuştu.

Denetimlere, Vilayet ulusal Eğitim Müdürü Murat Ağar, Vilayet sıhhat Müdürü Muhammed Ali Oruç, Vilayet tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ve Samsun Ticaret Vilayet Müdürü Kürşat Turpçu ve takımlar katıldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir