Tag

Asgari Ücret

Yeni asgari ücret hangi kalemleri etkileyecek?

Taban fiyatın, 2023’te brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira olarak belirlenmesiyle işsizlik ödeneğinden GSS primine, kıdem tazminatından staj fiyatına kadar birçok kalemde değişikliğe gidilecek. Yeni minimum fiyatla 2023 yılında işsizlik ödeneğinin en düşüğü 4 bin 3 liraya, en yükseği ise 8 bin 6 liraya yükselirken, taban fiyatlı bir çalışanın yıllık kıdem tazminatı 10 bin 8 lira oldu.

EYT’de çalışana prim, işverene kıdem desteği geliyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için Geri sayım sürerken çalışana 5 puanlık prim takviyesi, patrona de emekli olacak çalışana ödemesi için kıdem tazminatı takviyesi muştusu geldi. İşte Laf konusu takviye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bakanlarla yaptığı EYT tepesinin ayrıntıları…

İşveren maaşa ilave yapabilir: Asgari ücret sadece tabanı belirler

Türkiye’nin merakla beklediği 2023 minimum fiyat artırımında görüşme takvimi netleşirken, MÜSİAD genel Lideri Mahmut Asmalı, açıklanacak sayının patron için tabanı belirlediğini, bunun üzerine ek yapılmasında hiçbir Mani bulunmadığını söyledi. Asmalı, “Asgari fiyat bu periyottaki enflasyon verisi ile değil önümüzdeki Devre beklentilerinin ışığında belirlenmeli” dedi.