Tag

Ders

15 Mayıs tatil edildi, ek dersler ödenecek

Eğitim kurumları, eğitim öğretime Amade hale getirilmeleri bakımından 15 Mayıs 2023 Pazartesi günü tatil edilmiştir.15 Mayıs 2023 Pazartesi günü üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde idare, hazırlık ve planlama vazifelerini yapmış sayılacaktır.

Enkazdan kurtulan Sibel öğretmen terasta hazırladığı sınıfta öğrencilere eğitim veriyor

Hatay’da yıkılan binanın enkazından kurtulan Sınıf öğretmeni Sibel Yıldız, İskenderun’da teyzesinin meskeninin teras katında oluşturduğu “teras sınıf”ta öğrencilerle bir ortaya geldi.

Kaymakamlık onayı ile geçici olarak görevlendirilenlere ek ders ücreti ödenir mi?

Ulusal Eğitim Bakanlığı, eğitim kuramlarında vazife yapan yönetici ve öğretmenlerden İlgi ek Dersle İlgili Kararın 16’ncı hususunun birinci fıkrası kapsamında “Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesinde” misyon yapmak üzere kaymakamlık onayı ile süreksiz olarak görevlendirilenlerin, bu vazifeleri sürecinde yerine getiremedikleri ek ders vazifelerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders fiyatından yararlandırılıp yararlandırılmayacaklarına ait görüş yazısı yayımladı.

Boş geçen derse giren yöneticilere ek ders ücreti ödenir mi?

Ulusal Eğitim Bakanlığı, haftada 6 saat aylık karşılığı ders misyonunu tamamlayan bir yöneticinin, kurumunda Çeşitli nedenlerle boş geçen derslere girmesi halinde bu misyonu karşılığında haftada 6 saate kadar ek ders fiyatından yararlanıp yararlanamayacağına ait görüş yazısı yayımladı.

Konteynerden sınıf kuran öğretmen çift, depremzede öğrencileri sınava hazırlıyor

Hatay’ın Samandağ ilçesinde vazifeli Muallim çift, konteyneri sınıfa çevirip, İdadi giriş imtihanına hazırlanan öğrencilere ders vermeye başladı. 8 öğretmenin ders anlattığı konteyner sınıfta birçok öğrenci, İmtihan için Çaba harcıyor. Eşi Erhan Gümüş ile konteyner Sınıf kuran Sibel Gümüş, “Çocukların gözlerinde dehşet fakat bunun yanında Fazla Aka bir ümit da var. Gözlerine baktığınızda her şeyi unutuyorsunuz” dedi.

Okul yöneticileri halk eğitim merkezlerinde açılan kurslarda derse girebilir mi?

Ulusal Eğitim Bakanlığı, yöneticilerin, Kamu eğitimi merkezlerinde açılan kurslarda ulusal Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve ek Ders Saatlerine Ait Kararın 5, 6 ve 8. unsurları kapsamında ders okutup okutamayacaklarına ait görüş yazısı yayımladı.

Bir öğretmene destekleme ve yetiştirme kurslarından ne kadar ek ders görevi verilebilir?

Ulusal Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve ek Ders Saatlerine Ait Kararın 5’inci ve 6’ncı hususlarında belirlenen aylık ve ek ders fiyatı karşılığı ders misyonlarından yerine getiremedikleri ders saatleri ile bu ders saatlerine ek olarak haftada 10 saate kadar, azami ek ders misyonunu dolduranlara ise sırf ek olarak haftada 10 saate kadar daha ek ders vazifesi verilebilmesi Mümkün bulunmaktadır.

36 saat ders okutan sınıf öğretmeni halk eğim kursundan kaç saat ek ders ücreti alabilir?

Ulusal Eğitim Bakanlığı, İlkokulda Sınıf öğretmeni olarak misyon yapan ve olağan müfredat kapsamında haftada 30 saat, dayanak eğitim odasında haftada 6 saat olmak üzere Yekün haftada 36 saat ders okutan öğretmenin Kamu eğitimi merkezinde açılan zeka oyunları başlangıç kursunda haftada kaç saate kadar daha ders okutabileceğine dair görüş yazısı yayımladı.

Özel eğitim öğretmeninin DYK ücreti artırımlı ödenir mi?

Ulusal Eğitim Bakanlığı, özel Eğitim Uğraş Okulunda Özel eğitim öğretmeni olarak vazife yapan öğretmenin destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında okuttuğu derslere bağlı olarak ödenecek ek ders fiyatlarının hangi oranda ziyadesiyle ödeneceğine ait görüş yazısı yayımladı.

44 saat derse giren atölye ve laboratuvar öğretmenlerine ilave 10 saat daha ek ders görevi verilebilir mi?

Ulusal Eğitim Bakanlığı, Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde açılan mesleksel eğitim merkezi programında vazife yapan işlik ve laboratuvar öğretmenlerinden haftada aylık ve ek ders fiyatı karşılığı 44 saat ek ders vazifesini tamamlayanlara, ders yılı içinde anılan programda ek 10 saat daha ek ders vazifesi verilip verilemeyeceğine ait görüş yazısı yayımladı.